top of page
Szerző képeSzilágyi Virág

Feleség vagy szerető: Mi az a Madonna-kurva komplexus, és miért veszélyes?

A Madonna-kurva komplexus néven ismert rendellenesség elég elterjedt probléma, amelynek gyökerei a gyermekkorból erednek. A Madonna-kurva komplexus olyan jelenség, amelyben a férfiak minden nőt két kategóriába sorolnak: hűséges, odaadó, anyai tulajdonságokkal rendelkező nőkre, és elérhető, könnyelmű, felszabadult nőkre. Más szóval, ebben a komplexusban az ember a női szerepeket a következőképpen osztja fel: feleség-nő és szerető-nő.  Kacsur Adrienn szexuálpszichológiai szakpszichológusnak egyébként van egy nagyon jó cikke a témában, érdemes elolvasni. 




Mi ez, és miért veszélyes? 


A komplexust, amiről ma szó lesz, először Sigmund Freud írta le — lényege abban áll, hogy az egyén minden nőt két kategóriába sorol: „Madonna” — jó kislányok, gondoskodó feleségek és anyák, és „prostituált” — felszabadult és önfejű nők. A „Madonna” és “prosti”” meghatározások mesterségesen létrehozott kategóriák, amelyekbe a férfiak a nőkkel való kapcsolattípusokat sorolják. A komplexus akadályokat gördít az egészséges kapcsolatok kiépítése elé — az ezzel a rendellenességgel küzdő férfiak logikája szerint a „jó kislányok” gondoskodásra és szeretetre valók, míg a „rosszak” szórakozásra. Így az ember sajátos személyiségmegosztással küzd — egyik része képes kapcsolatban lenni a szeretett nővel anélkül, hogy intim kapcsolatot létesítene vele, míg a másik részük kizárólag szenvedélyen alapuló, rendezetlen kapcsolatokba bonyolódik. Az ilyen problémákkal küzdő férfiak számára nincs „arany középút”. Az ilyen férfiak azokat a nőket értékelik, akik bizonyos tulajdonságokkal rendelkeznek — ők háziasak, jól neveltek, jó anyák. Ezzel szemben a Madonna-kurva komplexussal küzdő férfiak nem tekintenek rájuk vágy tárgyaként — inkább testvérként, anyaként, közeli rokonként, akikkel a kapcsolat tabu. Ebben a helyzetben mindkét partner szenved. Az egyik a partner iránti vonzalom hiányától és az alternatív megoldások keresésének szükségességétől, a másik pedig a szexuális potenciál megvalósításának lehetetlenségétől és az esetleges megcsalásoktól.





Mi miatt alakulhat ki?


Ha az okokról beszélünk, maga a komplexus gyermekkorban alakul ki, és az anya-fiú kapcsolat helytelen kialakításán alapul. Ahogy néhány kislány tudat alatt az “apukájához” akar férjhez menni, úgy a fiúk is arról álmodoznak kora gyermekkorban, hogy feleségül veszik az anyukájukat. Azonban ha a helyzet bonyolódik,  a gyermekkori „vicc” túlmutat a normákon, és az anya tudatosan magához köti a fiát, akkor az ilyen ember tudat alatt egy olyan nőt fog keresni, aki hasonlít az anyjára, miközben szintén szenved a Madonna-kurva komplexustól.

A komplexus kialakulásának másik oka lehet a szülők kapcsolatának felbomlása az egyik partner hűtlensége miatt. Ha az apa volt hűtlen, ebben a helyzetben a gyermek szerint a szerető a hibás — a könnyen elérhető nő, aki tönkretette a családot. Ha az anya volt hűtlen, és az apa elment, akkor a kicsit fejében az anya nem tudta megtartani a családot és a hűséget, ezért egy olyan nőt kell keresni, aki erre képes. Emellett egy másik ok is létezhet a komplexus kialakulására — néhány tinédzser, aki túl korán fedezi fel a pornográfia világát, elkezd kizárólag szexuális objektumként tekinteni a nőkre, figyelmen kívül hagyva a többi oldalukat.


Hogyan lehet dolgozni a komplexuson? 


Először is, el kell fogadni a tényt, hogy a probléma létezik. Gyakran ez a szakasz okozza a legnagyobb nehézséget. Nyilvánvalóan a probléma önálló megoldása szinte lehetetlen, ezért érdemes szakemberhez fordulni. Az okok feldolgozásával és a múltbeli epizódok megvizsgálásával, amelyek hatással voltak a rendellenesség kialakulására, az ember képes lesz továbblépni és véglegesen leküzdeni a problémát.





Comments


bottom of page