top of page
Szerző képeSzilágyi Virág

Sigmund Freud nagy szerelmei: Miért nem találta soha a boldogságot a neves pszichiáter?

Karizmatikus, különc, de zseniális — Dr. Sigmund Freud mindig csodálatot váltott ki a női nem képviselőiből. Voltak-e kapcsolatai a pácienseivel? Alkalmazta-e a pszichoanalízis módszereit a szerelmeire? És kit tartott Freud élete legfontosabb nőjének? Spoiler: nem a felesége volt az.


Aki nem tudja, az tanítja


Talán nehéz elhinni, hogy a "szexualitás elméletének" szerzője - aki szerint a reproduktív ösztön a domináns - igyekezett korlátozni személyes kapcsolatait a nőkkel, és fiatal korában teljesen elkerülte őket. Mégis ez az igazság. Az osztrák pszichoanalitikus még csak véka alá sem rejtette hogy nem érti a nőket, és nem volt híve a női emancipációnak sem, amely az ő életében aktívan fejlődött. Freudot konzervatív nézetei ellenére a nők mégis imádták. Egyes páciensek leveleket írtak neki, melyekben kifejezték érdeklődésüket, míg mások féltékenységükről számoltak be. Néhányan pedig egyenesen a pszichológiai kezelés során vallottak neki szerelmet. Az ismert pszichiáter életútjára a nők jelentős hatást gyakoroltak, és közülük néhányat különösen kiemelt és nagy motivátornak tartott szakmai tevékenységében.




Amalia Freud


Élete legfontosabb nőjének Freud mindig az édesanyját, Amalia Freudot tartotta. Ismert, hogy Sigmund volt az első gyermek, ezért a kedvenc fiúnak számított a családban. Maga a pszichiáter később hangsúlyozta, hogy ez a kölcsönös kötődés nagyon fontos az ember további fejlődése szempontjából: „Azt tapasztaltam, hogy azok a gyerekek, akiket az anyák a legjobban előnyben részesítenek, különös önbizalmat és rendíthetetlen optimizmust mutatnak” — jegyezte meg a pszichiáter.


A pszichoanalitikus kortársai szerint Freud leginkább anyja halálától félt. Ezt tudományos munkái is bizonyítják: „Álomfejtés” című könyvében két álmot is leír, amelyek Amaliával kapcsolatosak. Az egyiktől a kis Freud kiáltva és könnyekkel a szemében ébredt fel: azt álmodta, hogy az anyukáját madárcsőrű emberek fektetik az ágyra. Ez az álom mélyen bevésődött a fiú emlékezetébe, és felnőtt korában is gyakran felidéződött benne.


Freud igyekezett minél több szabadidejét Amaliával tölteni, még a baráti és házastársi kapcsolatai rovására is. Anya és fia minden vasárnap találkoztak és együtt ebédeltek. Így Amalia Freud egész életében fia sorsának központi nője maradt, sőt annak fő támasza is lett, aki barátja és tanácsadója is volt egyben.




Martha Bernays


Mielőtt megismerkedett volna egyetlen feleségével Martha Bernays-szel, Freudnak nem voltak szoros kapcsolatai nőkkel. Azonban a zsidó szépség megváltoztatta a véleményét az ellenkező nem képviselőiről. A fiatalok akkor ismerkedtek meg amikor Freud 26 éves volt, és még nem rendelkezett stabil pénzügyi helyzettel. Ez a tény azonban nem akadályozta meg Freudot abban, hogy udvaroljon választottjának. Martha minden nap egy rózsát kapott a szerelmétől.


A felkavaró romantika ellenére Freud már a kapcsolat korai szakaszában is birtokló természetét mutatta, és bonyolult jellemét levelekben is felfedte kedvesének. Freud próbálta megváltoztatni Marthát. Rábeszélte hogy mondjon le a vallási szertartásokról, féltékeny volt barátaira és a testvérére, és szemrehányásokat tett neki az érzelmi zárkózottsága miatt.


A nehézségek ellenére Freud és Martha házassága létrejött, és a „kis hercegnő”, ahogy Freud szeretettel nevezte feleségét, hat gyermeket szült neki. Azonban a szenvedélyes kötődés hamarosan kihűlt. Sigmund teljesen elmerült pszichológiai munkáiban, Martha pedig a háztartásnak szentelte magát. Ennek ellenére a házaspár Freud haláláig együtt maradt, és sosem gondolkodtak a váláson.



Minna Bernays


Annak ellenére, hogy Martha Bernays volt az első nő aki iránt Freud szenvedélyes szerelmet érzett, a felesége nem felelt meg a pszichoanalitikus ideális női típusának. Freudot az erős, kifejező nők vonzották, akikkel szabadnak érezhette magát. Ilyen volt Martha fiatalabb húga, Minna Bernays is, akit Freud így jellemzett: „Minna hasonlít rám. Mindketten irányíthatatlanok, szenvedélyesek vagyunk, és nem igazán jó emberek. Ellentétben Marthával, aki nagyon pozitív személyiség”. Nincs hivatalos megerősítés arra vonatkozóan, hogy Freud és Minna szeretők lettek volna. Azonban a pszichológus és sógornője egy fedél alatt élve sok időt töltöttek együtt, és kettesben utaztak, miközben Marthát otthon hagyták. Egy szállodai vendégkönyvben „Dr. Freud és neje” néven jegyezték be őket. Ennek ellenére Minna nem remélhette, hogy a nagy pszichoanalitikus az élettársa lesz. Túlságosan önfejű és túlzottan intellektuális volt Freud szemében.


Marie Bonaparte


Sigmund Freuddal való találkozása előtt a görög és dán hercegnő, Marie Bonaparte — Napóleon utolsó rokona — nem tartotta magát teljes értékű nőnek.


Kétségbeesve amiatt, hogy férje nem mutatott számára semmilyen érdeklődést, Marie Ausztriába érkezett, ihletet merítve a már akkor ismert Freud munkáiból. A doktor nemcsak pszichológiai segítséget nyújtott a hercegnőnek, hanem a pszichoanalízis tanulmányozására is ösztönözte, de már női szemszögből. Marie Freudot tanárának és barátjának tartotta, akinek életéről mindent tudott, kezdve egészségügyi problémáitól a családi élet kudarcaiig. A nagy korkülönbség ellenére egy alkalommal a hercegnő beismerte érzéseit a doktornak: „Szeretlek. De a szerelmem sosem fog téged terhelni” — mondta a nő, miközben pszichiátere kanapéján feküdt.


Később Marie jelentős szerepet játszott Freud életében: Hitler hatalomra kerülése idején a hercegnő hozzájárult a doktor családjának Ausztriából való menekítéséhez, valamint lánya, Anna kihallgatásának megszüntetéséhez.




Hilda Doolittle


A költőnő, Hilda Doolittle gyakran látogatta Dr. Freudot, akinek érdeklődését szintúgy felkeltette. Maga Hilda is bevallotta, hogy a pszichológus az egyik ülés során váratlanul azt mondta: „A probléma az, hogy nagyon öreg vagyok, és te azt gondolod, hogy nincs értelme belém szeretni.” Freud mondata megdöbbentette Hildát, azonban egyes kortársak azt állítják, hogy a költőnő maga is szenvedélyt érzett az idős doktor iránt, és még féltékeny is egy másik páciensére: Marie Bonaparte-ra.








20 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page